2014-09-13

Cache Management

Ľudia zbierajú keše rôznym spôsobom. Bud kešky chodia za vami - vtedy si stačí potrebné kusy nahrať do GPSr alebo telefónu priamo zo stránok Groundspeaku a vyraziť. Iná situácia nastane, keď vy musíte chodiť za keškami. Pokiaľ ste kešeri, toto hobby beriete ako životný štýl. Naviac si zakúpite PM - prémiové členstvo. A ste v tom až po uši. Dostanete sa k informáciám o hromadách keší za veľmi krátky čas. V takom prípade je už poriadne nepraktické až nemožné si ich bezhlavo nahrať do GPSr všetky. Vzniká potreba ich manažovať.

Cache Management
Túto skutočnosť som si uvedomil v čase, keď som premýšľal, že napíšem príspevok o dvoch zaujímavých programoch a ich vzájomnom prepojení. PM používam už niekoľko rokov a za ten čas som si osvojil určitý spôsob práce s dátami. Netvrdím, že sa jedná o úplny ideál, ale mne rozhodne vyhovuje. Ušetrí dosť času a dáva dobré výsledky.

Kompletnú správu keší robím v programe GeoGet. Správu bodov záujmu (POI), trás (tracks), ciest (routes) a mnoho ďalšieho v programe BaseCamp. Správnym vzájomným prepojením týchto dvoch programov mám v rukách silný nástroj na plánovanie outdoorových aktivít.

GeoGet_logo GeoGet
Program pre geocaching a príbuzné odnože. Opisovať jeho možnosti nemá zmysel. To si vygooglí každý podľa chuti. Je ich toľko, že v jednom článku to vôbec nejde. Podľa môjho osobného názoru jeho potenciál využívam tak na 70%. Program má svojich priaznivcov i odporcov. Vo mne mal odporcu číslo jeden. Prvých pár klikov ma nepresvedčilo o tom, že ho potrebujem. Po nejakom čase som to skúsil znova. A bolo to.

Po naimportovaní PQ (pocket queries) si vyfiltrujem enablované keše aktualizované dnes. To je základná činnosť. S týmto by som si hravo vystačil až do najbližšej aktualizácie.

Poriešim nejaké mysterky, zapíšem finálne súradnice ako ďalší bod. Pokiaľ listing obsahuje nejaký známy overovač, jediným klikom sa z GeoGetu dostanem rovno na príslušnú stránku s predvyplnenými súradnicami. Kto toto vyskúšal, dá mi zapravdu, že to je jeden z užitočných doplnkov. Príslušnú množinu keší si vyexportujem do GPSr. Program automaticky zmení u mysteriek navigovanie na finálne súradnice. Toto mi maximálne vyhovuje. A je hotovo. GeoGet má k dispozícii mnoho exportovacích doplnkov. Medzi nimi je aj jeden pre BaseCamp. Programu by som ale vytkol, že zmeny hneď ukladá, čo vylučuje použiť Ctrl+Z. Ale žiť sa s tým dá.

GeoGet ďalej využijem pri plánovaní väčšieho odlovu v jednej lokalite. Vtedy filtrujem aktualizované keše podľa daného bodu a do istej vzdialenosti od neho, podľa predpripravenej trasy v BaseCampe, podľa nadefinovaného polygónu a podľa asi tony ďalších nastavení. Je dobré sa s týmito možnosťami zoznámiť. Záznamy podľa mojich kritérií označím tagmi a ostatné geocache odfiltrujem. Následné hromadné zobrazenie na Google mapách mi dá jasný obraz kam pôjdem a kde budem parkovať. Ladím, premýšľam, mením. Hotovo! Konečnú verziu množiny keší vyexportujem do aplikácie v telefóne pre zapisovanie Field notes rovno na mieste.

Potiaľto "paperless geocaching". Zase až tak mu neholdujem, lebo telefón si udržujem hlavne na telefónovanie. Baterka v ňom príliš dlho nevydrží a neprospieva jej časté používanie. Takže sa vrhnem na "paper-yes geocaching" a zvolené keše vyexportujem do CSV súboru a spracujem v Exceli. Vytlačím na papier, kde mám stále dosť miesta na poznámky k poznámkam z terénu. Po fyzickom zalogovaní je to rozhodne rýchlejšia a praktickejšia cesta, než zápis do telefónu s dotykovým displayom v 20-stupňovom mraze alebo hustom daždi. Papier a ceruzka toho znesú neskutočne veľa.

Po elektronickom zalogovaní doma dáta updatujem aj v GeoGete. Buď ručne alebo si znovu stiahnem zalogované keše, naimportujem do GeoGetu a ten automaticky rozozná v texte logu čas nájdenia krabičky, pridá k dátumu nálezu a keš označí ako nájdenú. Tým mám prehľad o nájdených keškách so všetkými údajmi použitými pri lúštení mysteriek, multín, earthiek a pod. Nie je zlé to mať takto pohromade. Následný export do Excelu potom zaručí hotové štatistické orgie. Dáta sa ďalej dajú vyexportovať do nových Google máp (viz môj starší príspevok aj s následným komentárom), kde môžete svoje nálezy pozorovať na mape a spomínať ako bolo na love.

basecamp BaseCamp
Tento program som dlho ignoroval, resp. už jeho predchodcu MapSource. Tak som ho nejako nepotreboval. Bol pribalený k GPSr a ja nemám moc v láske, keď mi niekto niečo núti. Tentokrát to bolo na škodu. Miesto toho, aby som sa mu pozrel na zúbok, vyhľadával som na nete nejaké editory GPX súborov. A že ich veľa nie je! Nakoniec som aj našiel a doteraz ho sem-tam použijem, ale ten vyexportuje napr. body do GPX súboru, s ktorým si Garmin príliš nerozumie.

Takže, BaseCamp je software na tvorbu a management všetkého, čo GPSr používa pre svoju činnosť a vyprodukuje. T.j. trasy, cesty, body atď. Mimochodom, trasa a cesta ani zďaleka nie je to isté. Pri kvalitných podkladových mapách je to poriadne silný nástroj na plánovanie. Nie je a ani nebol vyvinutý na účely geocachingu. Ani v tomto prípade nebudem popisovať jeho vlastnosti. Je príliš rozsiahly. Ale hlavne - je zadarmo. Garmin zarába inde.

Aplikácia disponuje dostatočnými možnosťami pre export dát v rôznych formátoch. Sú to GPX, GDB, CSV, KML, TCX a TXT. Pre import ich je ešte omnoho viac. Ja si vystačím s GPX a prípadne CSV pri exporte.

Dá sa tu elegantným spôsobom naplánovať cesta, spojiť s napr. keškami vyexportovanými z GeoGetu a plánovať čo ďalej. Pomocou routingu vytvoriť presnú trasu postupu. Záleží ovšem na použitých podkladových mapách ako routing zvládajú. Pripojiť sa dajú fotky, či video z výletu. Obrázky geotagujem v inom softwari primárne na to určenom, ale nie je to potrebné. BaseCamp vie aj toto. Trasy sa dajú plánovať buď z pripravených, či práve doplnených trasových bodov, importom alebo jednoduchým kreslením ceruzkou po mape.

S prejdenými, či plánovanými trasami si môžete robiť čo chcete - rozdeliť, spojiť, časť vymazať, presunúť, zmeniť popis. K dispozícii je graf nadmorskej výšky s jednoduchým meraním. Ten prekvapujúco obsahuje dostatok údajov pre plánovanie trasy, kde dôležitú úlohu hrá prevýšenie.

Body - to isté. Pridať, vymazať, presunúť, zmeniť popis, ikonu, poznámky, linky na webové stránky atď. Body je možné spájať do ciest a následne trás. Zdroje bodov môžu byť import zo súboru, manuálne, kopírovaním.

Všetky súvisiace dáta je možné krásne organizovať do záložiek a tie, alebo ich časti, potom exportovať na iné miesta v počítači alebo odoslať do GPSr. Táto posledná možnosť sa týka len zariadení Garmin. Rovnako aj export podkladových máp.

Aby som nezabudol na vlastné mapy (Custom maps) - t.j. vaše nákresy, obrázky z katastra nehnuteľností, prípadne nascanované historické mapy atď. Nie je problém. Ja takýto obrázok čo najpresnejšie nageotagujem v Google Earth, prispôsobím priehľadnosť a potom šup s ním do BaseCampu. Je až dychberúce, keď sa dostanete k historickým mapám a potom sa prechádzate po tých miestach. Čo všetko sa pod vašimi nohami odohrávalo. A bolo to skutočne tu!

Program má k dispozícii aj svoj cloudový priestor pre každého užívateľa. Neponúka veľa, ale aj tých 150 MB free sa môže zísť.

Aby som len nechválil, musím aj pohaniť. Podobne, ako GeoGet, program každú zmenu hneď ukladá, takže použitie Ctrl+Z môže byť občas problematické.

Inšpirujeme sa
To najzaujímavejšie som si nechal na koniec. Mnohým sa už určite stalo, že potrebovali inšpiráciu kam sa vydať na výlet. Donedávna som používal portál EveryTrail. Je to priestor pre ľudí, čo chcú zverejniť svoje trasy, na ktorých sa im páčilo. Tento portál bol však odpredaný inému cestovateľskému portálu a jeho služby začínajú byť viac než mizerné. Odozva zo serveru je neúmerne dlhá, upload fotografií a videí začína byť problém, ich zobrazenie už nefunguje a zverejnené kontakty ignorujú dotazy registrovaných užívateľov. Po prečítaní príspevkov na niektorých fórach a na Facebooku mi zostali oči pre plač. Ide to s nimi dole vodou. Možno príde čas, keď portál vstane z popola ako bájny Fénix. Ale tak nejako sa na to nespolieham.

Riešením na túto nepríjemnosť je jednoznačne BaseCamp. "Jednoznačne" preto, že podobných portálov je ako šafránu. Nikto asi nie je schopný z tejto služby vyžiť.

Program disponuje funkciou Adventures - dobrodružstvá. Keď si nastavíte mapu približne do oblasti, kam chcete ísť, z portálu si môžete stiahnuť dobrodružstvá v danej oblasti a veľmi širokom okolí. V základných informáciách nájdete dĺžku a trvanie trasy, ako ďaleko sa nachádza od stredu zobrazenej mapy, kto sa s vami chce o ňu podeliť. Sú tagované rôznymi outdoorovými činnosťami a s rôznou obtiažnosťou. Medzi tagmi samozrejme nájdete aj geocaching, v českej verzii programu "hledání pokladů". Môžu byť opatrené fotkami a videami. Po downloade je možné s nimi pracovať ako s vlastnými - t.j. odoslať do GPSr kompletne alebo len ich časť - trasu, body, obrázky. Zmena trasy, presunutie, vymazanie a pod. sú samozrejmé.

Rovnako aj upload vlastných dobrodružstiev je podstatne jednoduchší, než na spomínanom hasnúcom serveri. V programe si v záložke pekne zostavíte prejdenú trasu, doplníte fotky, videá, poznámky, či lákajúci popis a všetko ako jeden balík odošlete v jedinom kroku na server. V tom je tá výhoda oproti portálom. Všetko pripraviť offline - čo je podstatne rýchlejšie - a uploadovať naraz ako balík. Pracuje čisto a rýchlo. Dodatočné zmeny sa uploadujú podobne jednoducho.

Tieto trasy s kompletným popisom je možné nájsť aj cez internetový prehliadač, ale adventúru si nestiahnete. Len cez spomínaný program. Príklad takého dobrodružstva viditeľného cez browser vyzerá asi takto. Viem, že mnohí z vás nemajú radi - a patril som k nim aj ja - keď je nejaká služba viazaná na produkt. Ale ten produkt je zadarmo a - ako sme si prečítali - je použiteľný aj na množstvo iných úloh. Ak ste majiteľom GPSr od Garminu, zistíte, že bez BaseCampu doňho mapu nedostanete. A je fuk, či je to platená mapa alebo free.

Použitie programov v kocke
diagram
---

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára