2014-08-12

Štatistika prístupov 2014

Pred rokom v auguste som vám poskytol štatistiku prístupov na dve moje keše: Líšeňský zlom (GC2N42P) a Železniční nehody - Šakvice (GC36R7F). Dnes si k nim pridáme tretiu - Bažantnie Knížecí les (GC1QX5A). Údaje a súhrnné výsledky som pekne učesal, aby sa vám dobre čítali.

Čo si všimneme
Posvietime sa na našich kolegov-kešerov a na ich software (a nepriamo aj na hardware), akým pristupujú na stránky Groundspeaku s listingom. Zaujímavý je operačný systém a internetový prehliadač. Tu je prvá tabuľka, popis nasleduje za ňou:

OS Browser name Browser/version Počet
Linux 36,5%
Firefox 35,5%
Firefox 9.0 35,3%
Firefox 26.0 0,1%
Firefox 23.0 0,1%
Chrome 0,5%
Chrome 31.0 0,2%
Chrome 11.0 0,1%
Chrome 35.0 0,1%
Chrome 34.0 0,1%
Opera 0,2%
Opera 12.1 0,2%
Iceweasel 0,1%
Iceweasel 24.5 0,1%
Chromium 0,1%
Chromium 34.0 0,1%
Chromium 33.0 0,1%
Win7 28,9%
Chrome 11,9%
Chrome 35.0 5,5%
Chrome 34.0 2,5%
Chrome 36.0 2,0%
Chrome 28.0 0,6%
Chrome 29.0 0,5%
Chrome 33.0 0,3%
Chrome 30.0 0,3%
Chrome 37.0 0,1%
Chrome 18.0 0,1%
Chrome 17.0 0,1%
Chrome 31.0 0,1%
Firefox 10,7%
Firefox 30.0 2,3%
Firefox 28.0 1,9%
Firefox 29.0 1,7%
Firefox 31.0 1,3%
Firefox 27.0 1,1%
Firefox 20.0 1,1%
Firefox 26.0 0,5%
Firefox 22.0 0,4%
Firefox 24.0 0,2%
Firefox 23.0 0,1%
Firefox 25.0 0,1%
IE 5,3%
IE 11.0 2,1%
IE 10.0 1,7%
IE 8.0 0,8%
IE 9.0 0,7%
Opera 1,1%
Opera 12.1 0,9%
Opera 12.0 0,1%
Opera 22.0 0,1%
Opera 20.0 0,1%
Android 8,9%
Android 8,0%
Android 8,0%
Chrome for Android 0,7%
Chrome for Android 0,7%
Chrome 0,1%
Chrome 18.0 0,1%
WinXP 5,9%
Firefox 2,7%
Firefox 30.0 0,7%
Firefox 28.0 0,5%
Firefox 29.0 0,5%
Firefox 26.0 0,3%
Firefox 31.0 0,2%
Firefox 27.0 0,2%
Firefox 24.0 0,1%
Firefox 22.0 0,1%
Firefox 23.0 0,1%
Firefox 3.6 0,1%
Chrome 1,7%
Chrome 35.0 0,5%
Chrome 34.0 0,3%
Chrome 29.0 0,3%
Chrome 36.0 0,2%
Chrome 33.0 0,2%
Chrome 30.0 0,1%
Chrome 28.0 0,1%
IE 1,2%
IE 8.0 1,2%
Opera 0,2%
Opera 20.0 0,1%
Opera 23.0 0,1%
Opera 22.0 0,1%
SeaMonkey 0,1%
SeaMonkey 2.26 0,1%
Unknown 5,9%
Unknown 3,7%
Unknown 3,7%
CFNetwork 1,1%
CFNetwork 1,1%
msnbot-media 0,5%
msnbot-media 0,5%
Googlebot-Image 0,3%
Googlebot-Image 0,3%
Seznam screenshot-generator 0,2%
Seznam screenshot-generator 0,2%
Chrome 0,1%
Chrome 26.0 0,1%
Win8.1 4,1%
Chrome 3,1%
Chrome 35.0 1,7%
Chrome 34.0 0,9%
Chrome 36.0 0,4%
Firefox 0,5%
Firefox 30.0 0,3%
Firefox 31.0 0,1%
Firefox 27.0 0,1%
Firefox 28.0 0,1%
Pale Moon 0,3%
Pale Moon 24.6 0,3%
IE 0,3%
IE 11.0 0,3%
Win8 3,3%
Firefox 1,2%
Firefox 29.0 0,5%
Firefox 28.0 0,4%
Firefox 30.0 0,2%
Firefox 31.0 0,1%
Opera 0,6%
Opera 12.1 0,3%
Opera 22.0 0,3%
Opera 23.0 0,1%
Chrome 0,6%
Chrome 35.0 0,4%
Chrome 34.0 0,1%
Chrome 36.0 0,1%
IE 0,5%
IE 10.0 0,5%
Pale Moon 0,4%
Pale Moon 24.5 0,3%
Pale Moon 24.4 0,1%
WinVista 2,2%
Chrome 1,0%
Chrome 35.0 0,7%
Chrome 32.0 0,1%
Chrome 25.0 0,1%
Chrome 34.0 0,1%
Firefox 0,7%
Firefox 30.0 0,3%
Firefox 27.0 0,1%
Firefox 12.0 0,1%
Firefox 29.0 0,1%
Firefox 22.0 0,1%
Firefox 26.0 0,1%
IE 0,4%
IE 9.0 0,4%
Opera 0,1%
Opera 12.1 0,1%
iOS 1,8%
iPhone 1,3%
iPhone 1,3%
Safari iPad 0,4%
Safari iPad iPad 0,4%
Chrome for iPhone 0,1%
Chrome for iPhone 0,1%
Chrome iPad 0,1%
Chrome iPad 0,1%
Windows Phone 1,7%
IEMobile 1,7%
IEMobile 10.0 1,4%
IEMobile 9.0 0,3%
IEMobile 7.0 0,1%
MacOSX 0,3%
Safari 0,2%
Safari 7.0 0,1%
Safari 5.1 0,1%
Firefox 0,1%
Firefox 30.0 0,1%
Chrome 0,1%
Chrome 35.0 0,1%
SymbianOS 0,2%
Nokia 0,1%
Nokia 0,1%
Opera 0,1%
Opera 0,1%
BlackBerry OS 0,1%
BlackBerry 0,1%
BlackBerry 0,1%
Series 40 0,1%
Nokia 0,1%
Nokia 0,1%
Celkový súčet 100,0%


Operačný systém
Doplňme si suché čísla krátkym popisom. Linux na druhom resp. treťom mieste vlani zabojoval a prvú priečku jasne vyfúkol Windows 7. Ten sa zubami-nechtami drží druhej pozície.

Windows XP
konečne zliezol z debny víťazov a s dvojcifernou štatistikou sa rozlúčil. Vymenil ho Android, ktorý sa vlani krčil s podielom ani nie 1%. Dnes necelých 9% užívateľov. Tomu hovorím Skokan roka! Tram-ta-da-dááá. Je zelený, ale nie je to žaba.

Neobľúbenosť, až odpor užívateľov voči Windows 8.x bije do očí a umiestnil sa s prevahou trápnych ani nie dvoch percentuálnych bodov pred Windows Vista. Mám neodbytný pocit, že Microsoft so svojimi "Osmičkami" vstúpil do pekného lajna.

Prekvapením pre mňa bolo prakticky rovnaké zastúpenie iOS a Windows Phone.

Browser
Firefox pod Linuxom jasne vedie a, zdá sa, že len tak ho žiadny iný surfovací nástroj nedobehne. Svoje víťazstvo má jasné. Aj tu sa dostavilo prekvápko - toto prvenstvo drží pevne v rukách stará verzia 9.0. Linuxáci asi vedia prečo.

Pod Windows 7 je medzi Firefoxom a Chromom len nejasná hranica jedného percentuálneho bodu, čo dáva tušiť, že si vzájomne dýchajú na chrbát. V minulom roku bola situácia úplne iná, kde vedúci Firefox oddeľovalo od Chromu  viac, než 20 bodov. Vo Windows verzii si FF pekne schrupol na vavrínoch. Mne neostáva iné, len Chromu pogratulovať za pekný výkon.

Internet Explorer je u užívateľov dosť neobľúbený. Povedal by som, že prežíva len vďaka tomu, že ho veľké firmy vnucujú ako pracovný nástroj svojim zamestnancom.

Pod Windows XP pre zmenu vedie Firefox pred Chromom o jeden bod. Celkové zastúpenie u kešerov je však bezvýznamné.

Pozrime sa ešte na samý chvost našej tabuľky. S Nokiou moje listingy navštívili traja Česi a jeden Ind.

Pokiaľ sa prestaneme dívať na operačné systémy, prvé štyri miesta zhltli viac, než štyri pätiny užívateľov nasledovne:

Browser name Počet
Firefox 51,4%
Chrome 19,1%
Android 8,0%
IE 7,7%
Celkový súčet 86,2%

Takémuto umiestneniu môže Firefox ďakovať vyznávačom malého tučniaka.

Krajiny
Keďže všetky tri keše sú situované v Juhomoravskom kraji, majú českí "kačeri" najväčšie zastúpenie a tým pádom najsilnejšiu váhu v štatistikách. Dá sa povedať, že celková štatistika sa rovná tej českej. Štatisticky významný počet návštev teda pripadol len dvom krajinám - Česká republika 93% a Slovensko 2%. Napriek tomu uvádzam pre zaujímavosť tabuľku všetkých krajín s obľúbenosťou operačných systémov.

OS / Country AT BE CZ DE EU FR HU CH* IN LV** NL PL SK UK US Celkový súčet
Linux 30,0% 0,0% 37,0% 28,6% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 100,0% 0,0% 0,0% 60,6% 33,3% 5,3% 36,5%
Win7 0,0% 0,0% 29,3% 28,6% 87,5% 100,0% 50,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 50,0% 18,2% 16,7% 21,1% 28,9%
Android 30,0% 0,0% 9,1% 14,3% 0,0% 0,0% 0,0% 33,3% 0,0% 0,0% 0,0% 50,0% 0,0% 0,0% 0,0% 8,9%
WinXP 0,0% 0,0% 6,1% 0,0% 0,0% 0,0% 50,0% 66,7% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 3,0% 0,0% 0,0% 5,9%
Unknown 40,0% 100,0% 4,4% 28,6% 12,5% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 100,0% 0,0% 3,0% 0,0% 68,4% 5,9%
Win8.1 0,0% 0,0% 4,1% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 12,1% 0,0% 0,0% 4,1%
Win8 0,0% 0,0% 3,6% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 3,3%
WinVista 0,0% 0,0% 2,3% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 5,3% 2,2%
iOS 0,0% 0,0% 1,8% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 3,0% 16,7% 0,0% 1,8%
Windows Phone 0,0% 0,0% 1,9% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 1,7%
MacOSX 0,0% 0,0% 0,4% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,3%
SymbianOS 0,0% 0,0% 0,2% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,2%
BlackBerry OS 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 33,3% 0,0% 0,1%
Series 40 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 100,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,1%
Celkový súčet 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0% 100,0%
* Švajčiarsko
** Lotyšsko


Celkove sa v štatistikách zišlo 1500 záznamov - po 500 za každú geocache a to od júla 2013 do augusta 2014.
---

2014-07-18

Nové technológie

Technology Wikipedia charakterizuje technológiu ako "výrobu, úpravu, využívanie a znalosť nástrojov, strojov, techniky, remesiel, systémov a spôsobu organizovania za účelom riešenia problému, zlepšenia už existujúceho riešenia, dosiahnutia cieľa, zvládnutia vstupno-výstupných vzťahov alebo vykonania určitej funkcie."

Drevo do lesa
Trochu likvidačná veta hneď takto na začiatok, ale vystihuje toho dosť. Pre mňa existujú dva druhy technológií - tú, ktorú používam a tú, ktorú nepoužívam. Nechcem nosiť drevo do lesa a písať tu o technológiách v geocachingu. To by asi nikoho nezaujímalo. Zmienim sa ale o ľuďoch, čo technológie využívajú. 

To, čo nemám, je zlé
V geocachingu sa využívajú všakovaké stroje, prístroje a nástroje od výmyslu sveta. Tým základným je však GPS prijímač alebo v horšom prípade mobil schopný ako-tak spracovať signál z družíc. Ďalším neodmysliteľným nástrojom je počítač.

Pokiaľ však niekto do tejto základnej výbavy strčí niečo, čo nemá každý a postaví na tom odlov keše, je zle. Kto to nemá, reptá, že cache nie je dobrá, nie je pre každého apod. Príkladom môže byť obyčajná UV lampa, mobil so schopnosťou NFC (near field communication), Chirp (komunikáciu s ním zvládajú len niektoré GPS prijímače od Garminu), QR kódy a dokonca MS Excel.

Možností, ako sa vyrovnať s nedostatkom technológií vo vlastnom vrecku je viacero:
  1. niekto reaguje pobúrene a kritizuje keš i ownera
  2. niekto si nástroj zoženie
  3. niekto sa skamaráti s tým, kto technológiu má a odlovia spolu
  4. iný to prejde mlčaním a v najhoršom si dá kešku do ignore listu
  5. a ďalší sa snaží technológiu obísť a cracknúť ju - napr. ten Excel
Tých jedincov z bodu 1 celkom nechápem. Ich rozhorčenie samozrejme vychádza z nemožnosti odloviť bod. Nič viac. Len obyčajný imaginárny bod. Pritom si neuvedomujú, že owner nie je jediný, čo túto technológiu má a keš vytvoril pre tých, čo ju môžu tiež využiť. Nevidím jediný dôvod na jeho kritiku a prečo by sme si nemali spestriť odlov aj inak, než len prísť, zalogovať, odísť.

Lovcov z bodu 4 nechápem tiež. Nemôžem predsa vedieť, či potrebnú technológiu nebudem mať k dispozícii už zajtra a o keši ani nebudem vedieť. Toto nie je ideálna cesta. Preto sa osobne hlásim k bodom 2 a 3.

No a máme tu ešte softwarových guru z bodu 5, ktorí sa bavia tým, že hodiny práce ownera znegujú reverse-engineeringom a jeho soft cracknú. Uznávam, že toto je tiež práca - a hodne sofistikovaná - ale nie taká, akú si owner predstavoval. Vlezú mu do DNA jeho plodu a snažia sa nájsť to, čo potrebujú. Nezdá sa mi to veľmi kóšer, ale s tým pri tvorbe keše je nutné počítať. A to všetko len preto, že odmietajú do svojho nadupaného stroja nainštalovať potrebný software od Microsoftu. 

Späť na stromy!
Technológie nie sú na to, aby im ľudia slúžili, ale naopak. Nie som zástanca zaopatriť si každú z nich len preto, aby som mal body do svojej štatistiky odlovených keší. Ovšem, kto sa dá na geocaching, musí počítať s tým, že bude musieť občas zainvestovať, čo sa mu bohato odmení širším obzorom skúseností a vedomostí, než má bežný mukel.

Každá minca má však dve strany. Zdráhať sa novým technológiám je ďalší extrém. Ak by tomu tak bolo, nepoznali by sme koleso, kníhtlač ani internet. Potom by už prvé FTF zápisy neboli 20 minút po zverejnení lebo nové keše by sa šírili výhradne od ucha k uchu.
---

2014-02-26

Google Maps - exportujeme z GeoGetu

Google-Maps-LogoZačalo to celkom nevinne. Najprv som si vylial zlosť na Google Inc., že čo to pripravil za mapový paskvil. Neskôr som tento výraz zmenil za nepodarok. Na jednej strane ich kroky chápem - na základe aktivít užívateľov na "googlemapách" im vyšlo čo budú spoplatňovať a čo nie. Zarábať sa musí! Na druhej strane však mi nejde do hlavy, prečo všetko tak skomplikovali.

Došlo mi, že deň D sa blíži a ja sa musím pripraviť. Takže, v predchádzajúcom príspevku sme sa naučili ručne ukladať body v nových Google Mapách. Dnešný príspevok bude návodom step-by-step pre užívateľov GeoGetu a motiváciou pre užívateľov iných správcov geokeší. Ukážeme si ako elegantne - a hlavne úspešne - vyexportovať body do nových Google máp a ich formátovanie.

Export / Import
Začneme tým, že sa uistíme, že v Geogete máme nainštalovaný skript CSV configurable. Ak nie, k dispozícii je tu:

http://geoget.ararat.cz/doku.php/user:skript:csvconfigurable?s[]=csv&s[]=configurable

Je to celkom mocný nástroj na to, aby sme keše dostali do Excelu a tam s nimi robili všelijaké štatistické orgie, ktoré GeoGet neponúka. Načo aj, že? Každý máme chuť na niečo iné. Môžeme teda pristúpiť k samotnému aktu.

1. Vytvoríme si novú prázdnu mapu, dáme jej názov a uložíme. Pre naše účely som pripravil mapu s názvom Test s popisom Moje nájdené geocache a vrstvou s názvom Našiel som. Diakritika funguje bez problému.
NGM 1b

2. Vrátime sa do Geogetu. Vyfiltrujeme si keše, ktoré chceme dostať do mapy. Pomocou už spomínaného skriptu začneme export. GeoGet nás sám vedie za ruku a pýta si potrebné údaje. Tu sa na moment zastavíme.

Pri bodoch v budúcej mape zrejme budeme chcieť mať okrem iného názov keše a ownera. Keďže v oboch premenných sa vyskytujú občas čiarky, importovacia rutina Google máp by ich interpretovala chybne a vznikol by solídny guláš. Musíme preto ošetriť takéto prípady. Ja som to urobil tak, že všetky čiarky z názvov a nickov som jednoducho vymazal. Z popisu funkcie %REPLACE% na stránkach GeoGetu sa dozvieme ako zmeniť tú nešťastnú čiarku na nejaký iný znak. Ako som povedal, ja so jej dal pá-pá.

Tu je šablóna (pozor na zalomenie textu pri kopírovaní, medzi deliacou čiarkou a premennou nie je žiadna medzera):

%ID%,%REPLACE("%NAME%";",";"")%,%REPLACE("%AUTHOR%";",";"")%,%HIDDEN%,%COORDINATE%,%DIFFICULTY%,%TERRAIN%,%TYPE%,%SIZE%,%FOUND%,%COUNTRY%,%TAG("Vote")%,http://coord.info/%ID%

Oproti návodu ku skriptu som zmenil bodkočiarku (;) medzi premennými na čiarku (,). Ušetrí nám to hromadu práce v Exceli. Vlastne ho ani nepoužijeme. Išlo mi o maximálne zjednodušenie práce s dátami. Nebudeme predsa pri počítači sedieť celý večer. Spustíme export. Na zvolené miesto sa nám uloží súbor vo formáte CSV (comma separated values).

Vo vytvorenom súbore podľa uvedenej šablóny budeme mať tieto dáta:
  • známy cache identifikátor (GC...)
  • názov keše
  • owner
  • dátum narodenia keše
  • súradnice
  • obtiažnosť
  • terén
  • typ (tradička, multina...)
  • veľkosť
  • dátum a čas nálezu
  • krajina, kde sa nachádza
  • hlasovanie na GC Vote 
  • URL adresu listingu
K tomu GC Vote hlasovaniu: z určitých dôvodov, ktoré mi autor tohto pluginu vysvetlil, je výsledná hodnota nasledovná:
1 vami udelená hviezdička = 0
2 hviezdičky = 25
3 hviezdičky = 50
4 hviezdičky = 75
5 hviezdičiek = 100

3. Takýto CSV súbor by však Google mapy určite nezobrali. Koncovku CSV zmeníme na TXT a súbor otvoríme. Úplne prvý riadok odriadkujeme a doplníme hlavičku:

GCID,Name,Owner,Hidden,Coord,D,T,Type,Size,Found,Country,GC Vote,URL

Tieto popisky si môžeme vymyslieť podľa svojej chuti. Ak vypustíme zo šablóny nejaké dáta, vymažeme aj popisky z hlavičky. Musí ich byť rovnaký počet ako dát v šablóne a v rovnakom poradí. Oddelené sú zase čiarkou.

4. Súbor uložíme a koncovku TXT zmeníme späť na CSV. Teraz už máme všetko pripravené na import do Google máp.

5. Prepneme sa na našu novú, ešte panenskú, mapu a klikneme na slovko Import.
NGM 2b
Môžeme si vybrať z niekoľkých zdrojov: klasické mapy, Google Drive a aj svoj vlastný komp. Tá posledná možnosť je zvýraznená modrým poľom. Klikneme a vyberieme náš súbor.

V Lite verzii nás systém upozorní, že môžeme naimportovať maximálne 100 bodov do jednej vrstvy. K dispozícii máme 3 vrstvy.
NGM 3b
Iné nám neostáva, odklikneme.

6. Objaví sa ďalšie okno, ktoré je zvedavé na dáta so súradnicami.
NGM 4b
Odklikneme položku našej hlavičky (v tomto príklade "Coord") a povieme mu v akom poradí je zemepisná šírka a dĺžka v našich dátach (Latitude, Longitude). Ak by sme si vyexportovali šírku a dĺžku zvlášť, týmto otázkam sa vyhneme. Pokračujeme ďalej.

7. Ďalšie okno chce vedieť, ktoré dáta považujeme za názov bodu. To sa dá neskôr zmeniť (viz bod 10).
NGM 5b
Odklikneme položku našej hlavičky (v tomto príklade "Name") a dokončíme import.

8. Jupíííí, prácu máme za sebou! Po práci legraci!
NGM 6b

9. Teraz si už môžeme užiť s formátovaním bodov podľa rôznych kritérií. Ako na to? Hledej, šmudlo! Je to zábava. Voliť môžeme rôzne farby a tvary markerov a prednastavené ikony. Vlastné ikony sú v Lite verzii zapovedané. Môžeme si zvoliť, či na mape budú viditeľné názvy bodov alebo nie. Jednoduchá grafická úprava potom môže vyzerať aj takto:
NGM 7b
URL odkaz je aktívny a dosteneme sa ním priamo na listing keše v novom okne. Po kliknutí na malú ceruzku v popise bodu si môžeme zvoliť, ktoré dáta sa budú zobrazovať. Platí to potom pre všetky body v tejto vrstve.

10. V tabuľke bodov môžeme robiť zmeny, dopĺňať riadky aj stĺpce. Maximálnu veľkosť však musíme dodržať: 100 riadkov x 15 stĺpcov. Môžeme v nej zmeniť, ktoré dáta budú tvoriť názov bodu a pod. Pri pridávaní stĺpcov si môžeme zvoliť aký druh dát v ňom bude - text, číslo, dátum a čas alebo logická hodnota pravda/nepravda.
NGM 8b

11. Mapu môžeme zdieľať na nete mnohými spôsobmi. POZOR! Ak máme v mape vyexportované finálky, NEZDIEĽAME! Viditeľné budú totiž všetky vrstvy aj pre tých, ktorým nedáme právo upravovať mapu.

Toť vsjo. Príjemnú zábavu! GeoGet Maps Engine Lite Google Maps
--

2014-02-22

Google Maps - ukladáme body

Google-Maps-LogoVčera v nočných hodinách sa objavila nova správa na neoficiálnom blogu Google Operating System o pripravovanom vnucovaní nových máp užívateľom v budúcnosti. Mohli sme sa tam dočítať o ich úžasnosti a nových funkciách. Podľa názvu príspevku nahrádza klasické rozhranie. Dovolím si mať iný názor. Je to kompletné prekopanie funkčnosti Google máp. A môžeme očakávať, tak ako je to Googlu vlastné, že nám nechá dlhý čas zvyknúť si na nové mapy, ale potom klasiku nemilosrdne utne.

Verím, že ak sa k novým mapám dostane poprvýkrát nováčik, nebude schopný zistiť ani svoje home coordinates. Dovolil som si preto ponúknuť základný návod ako na to.

Udělej / Urob si sám
V Československu kedysi vychádzal časopis s týmto názvom a tí starší čitatelia si naň určite spomenú. Ľudia si v ňom navzájom radili pri riešní konštrukčných otázok a návodov.

Poďme si teda posvietiť na otázku zisťovania súradníc a ukladania bodov do vlastných máp:

1. Vytvoríme si novú prázdnu mapu, dáme jej názov a uložíme. To sa už nachádzame v editačnej zóne vlastných máp.

2. Vrátime sa do všeobecnej zóny máp tým, že si znova klikneme na maps.google.com.
Ak chceme len zistiť súradnice nejakého bodu, klikneme vo vybranej oblasti na miesto, ktoré nás zaujíma ľavým uchom myši. V ľavom hornom rohu sa nám objaví okno s názvom najbližšieho geografického miesta a súradnicami. POZOR, medzi tieto dve položky nemožno dať rovnítko! Keď prejdeme myšou po názve toho miesta, vyfarbí sa a na mape nám pulzuje jeho poloha. Lenže to nie je to miesto, kam sme klikli pri hľadaní súradníc. Viz obrázok:
GNM 1b

3. Nabehneme myšou na riadok so súradnicami. Vyfarbia sa a, voilà, pulzujúca značka na mape sa presunie na miesto, ktoré nás zaujíma.
GNM 2b

4. Na súradnice stačí kliknúť. Presunú sa do vyhľadávacieho okna, odkiaľ ich môžeme skopírovať. Pulzujúci bod sa zmení na známy červený marker a mapa nazoomuje.
GNM 3b

5. Tu všeobecnú zónu opustíme a prepneme sa na vlastnú mapu. Pre náš príklad som ju nazval neočakávaným názvom Test a vrstvu v nej Test layer :-).
Skopírované súradnice vkopírujeme do vyhľadávacieho okna a klikneme na lupu. Bod sa objaví na mape aj so svojimi súradnicami v ľavom menu. Môžeme ho buď vymazať alebo naň kliknúť. Konečne sa prepracovávame k žiadanej funkcii Add to map. Juchú!
GNM 5b

6. Klik, a máme ho vo svojej mape. Už nám neutečie.
Hneď nad ním je minimenučko Style - Data - Labels. Ním meníme chovanie celej vrstvy. V Lite verzii máme k dispozícii 3 vrstvy po 100 záznamoch - bodoch a polygónoch. Meníme výzor bodov, ich farebnosť, možnosť zobrazenia ich dát na mape a pod. V tejto free verzii vlastné ikony bodov nepridáme. Možnosť Data je tvorená tabuľkou, do ktorej zapisujeme údaje pre body v konkrétnej vrstve podľa ľubovôle.
GNM 6b

7. Ak chceme urobiť nejakú operáciu s celou mapou, klikneme na ikonu zložky.
GNM 7b
Tu sa dozvieme, že export bodov aj s dátami v tabuľke je možný len vo formáte KML. Podobne, ako v klasických mapách. To nám však bohato stačí pre prácu s bodmi. Ak súbor preženieme konverznými programami, dostaneme z neho aj CSV. Polygóny sa však pravdepodobne stratia. CSV môžeme v MS Excel nasýtiť ďalšími dátami o bode a ďalšími novými bodmi. A potom ho späť naimportovať do mapy. Funkcia importu v nových mapách je veľmi flexibilná a sofistikovaná. Je v podstate jedno, ako si stĺpce v tabuľke nazveme. Importovacia rutina sa nás opýta čo a ako chceme importovať.

Možnosť importu v spojení s niektorým správcom geokeší (u mňa GeoGet) a možnosťou tvorby a formátovania vrstiev, nám poskytne silný nástroj pre výrobu prehľadých máp. Môžeme sa s ním následne pochválť na webe pomocou linku alebo embedovania na svojich stránkach.

Export bodov z listingov na gc.com a im podobných stránok: po kliku na Google maps v zozname online máp sa dostaneme na bod 4 tohto návodu.

A čo ďalšie skúsenosti?
Pridanie vlastného markera vo vytvorenej mape (teda nie kopírovanie jeho súradníc) v bode 5: súradnice neuvidíme, ani keby sme sa rozkrájali. Ale sú tam. Zistiť ich možno len vyexportovaním a konvertovaním na GPX alebo CSV formát.

Google maps nám ponúkajú pohľad na mapu v 9 verziách: po kliku na Base map v ľavom menu dole v nami vytvorenej mape. Ku klasickej mape, satelitnému pohľadu a terénu, na ktoré sme zvyknutí, pribudlo ďalších 6 pohľadov.

Vo vytvorenej mape chýba mierka. Toto považujem za veľmi ťažký prečin voči zásadám kartografie!

Zoomovanie mapy: zmizla škála, zostali len tlačítka PLUS a MÍNUS. Kto toto vymyslel?! Zoomovať z faktora 1 na trebárs 17 je pekná makačka. Snáď to ide aj inak.

A ešte poznámka pre tých, čo chcú skúšať nové mapy: vaše rozhodnutie pre klasické alebo nové sa pravdepodobne zapisuje do cookies a nie do nastavení v profile Google účtu. Ak sa na jednom počítači rozhodnete pre nové mapy, na inom sa vám otvoria klasické a opačne.

Moje pocity z užívania nových Google máp sú, mierne povedané, zmiešané. Nemožno uprieť inováciu. Pribudli však niektoré zbytočnosti, ktoré ja osobne využijem tak maximálne na 10%. Pribudlo viac klikania a otravného kopírovania. Nechcem ale, aby ma vnútená nová verzia pri jej ostrom nábehhu prekvapila v tom najneočakávanejšom okamihu.
---

2014-02-18

Google Maps ponovom

Google-Maps-Logo Už pár týždňov ma Google obťažoval s akýmisi novými mapami. Vždy som ho zahnal do...preč a pokračoval so svojou overenou klasikou. Dneškom sa však všetko zmenilo.

Zmätok
Potreboval som si urgentne urobiť nejaký routing a pomerať trasu. Google mi tvrdošijne podsúval svoju novinku Maps Engine. Na prvý pohľad - a keď ma tlačil čas - bolo prakticky nemožné sa v novom GUI (graphics user interface) vyznať. Nezostal kameň na kameni. Všetky ovládacie prvky sú riadne poprehadzované, niektoré chýbajú, niektoré sú zbrusu nové.

Rozprávka o Troch prasiatkach
Google ponúka tri verzie svojich nových máp. Prvá - Maps Engine Lite - je zadarmo a tá je vnucovaná každému užívateľovi. Druhá - Maps Engine Pro - je profi za 5 USD na mesiac alebo 50 USD na rok podľa viazanosti. Tretia verzia - Maps Engine - beží na cloudovej platforme a tam je cena predmetom obchodného rokovania. Kompletný popis verzií aj s cenami je tu: https://www.google.com/enterprise/mapsearth/products/mapsengine.html.

Favorites
Zatiaľ je všetko v poriadku. Až do momentu, keď sa chcete dopracovať k svojim obľúbeným funkciám. U mňa to boli hlavne meranie vzdialenosti medzi dvoma bodmi, ukladanie bodov nájdených keší priamo z GC.com, routing s výpočtom trasy a Street View.

Meranie vzdialenosti medzi dvoma a viacerými bodmi vzdušnou čiarou: s týmto sa v novej Lite verzii rozlúčte. Musíte si za ňu priplatiť. Google si však zachoval formát a na stránkach pomoci ponúka náhradu: stránky tretích strán Free Map Tools. Trochu neosobná stránka, ale nedá sa nič robiť. Som silne zvedavý dokedy im to pobeží, keď posledná aktualizácia Google Maps API bola 11.1.2012.

MEP 1Ukladanie bodov z GC.com - tu môžem zodpovedne povedať, že sa jedná o osinu v prdeli. Na stránkach GC.com po kliknutí na "Google Maps", v zozname online máp, sa defaultne presuniete - ako správne predpokladáte - do Maps Engine. Ak by to bolo ako doteraz, teda na My Maps, našli by ste tam tlačítko "Save to map" a podobne. Dnes už nie. Musíte kliknúť na biely otáznik v čiernom kruhu, na monitore vpravo dole, a tam zvoliť "Return to classic Google Maps". Potom sa už dá pokračovať klasicky. Znovu tu vyvstáva otázka: DOKEDY? Priznám sa, že som nenašiel jedinú možnosť ako si bod z GC.com uložiť do nového typu máp. Nenašiel som na tej stránke s bodom ani jedno relevantné tlačítko.

Routing a výpočet trasy (po cestách) - funguje približne rovnako. Tlačítko má názov "Directions" je modré a piktogram je akási rozdvojená šípka v tvare písmena Y.

Nové mapy ponúkajú v Lite verzii možnosť hromadného importu bodov aj s popismi a množstvom ďalších údajov z CSV tabuľky (KML len v platenej najvyššej verzii). Dáta musia byť oddelené čiarkou. Takže pozor, ak sa v dátach vyskytuje čiarka tam, kde nemá. Google takúto databázovú vetu odmietne, a upozorní na chybu. Zbytok naimportuje správne. Lite verzia ovšem dovoľuje naimportovať na jeden dúšok len 100 záznamov. Podobné obmedzenie bolo aj v klasických mapách. Ďalšiu stovku bodov naimportujete do ďalšej vrstvy tej istej mapy. V klasike to tak nešlo. Čo stovka bodov to nová mapa.

Keďže pracujem s GeoGetom, bol by som celkom rád, keby tvorcovia tohto sofistikovaného programu pridali takú maličkosť: možnosť uloženia exportných premenných nadefinovaných užívateľom. Niekedy chcem exportovať len niečo, niekedy čosi viac. A stále to tam vpisovať pred exportom je otrava.

Street View - pracuje podobne s tým rozdielom, že náhľadová mapka, kde sa nachádza žltý panáčik Pegman a jeho natočenie v teréne, sa pri nábehu myšou zväčší len nepatrne. V tak mrňavej mapičke sa orientuje dosť ťažko. Keď sa z tohto Street View vrátite späť, stratia sa vám všetky body, čo ste mali na mape. Nutné mapu s bodmi otvoriť znova.

Palcom až na prízemie
Jedná sa o môj dnešný postreh z nových máp Googlu. Neposvietil som si ani zďaleka na všetky ponúkané funkcie. To sa ukáže až v praxi, ako nám strpčia život. Ja zatiaľ zostávam pri klasike. Ale DOKEDY mi to pán Google dovolí? Keďže stále nie som akcionárom Google Inc., odmietam platiť za to, čo bolo kedysi zadarmo. Z nových máp som mierne znechutený a dávam palec dole. thumbs-down-icon
---

2014-02-01

Putovanie s divákmi

Potuloval som sa nedávno na stránkach EveryTrailu a hľadal nejakú zaujímavú inšpiráciu na spálenie kalórií. Hľadal som stopu, ktorú niekto prešiel a uznal za vhodné ju odporučiť verejnosti. Pod kurzor myši sa mi plietlo množstvo trás uploadnutých na skúšku. Nezaujímavé. Cyklovýlety som zavrhol tiež. Plánoval som výšľap. Až som sa dopracoval k jednej, čo viedla z Divák do Boleradíc a okruhom späť do Divák.

Zmena kurzu
Stopa bola sympatická, na pár hodín. Väčšinou viedla po turisticky značených trasách. Prevýšenie sľubovalo príma aeróbny tréning. K stope som si dohľadal keše v jej blízkosti. Inak by to ani nešlo - ísť niekam a nepozrieť si niečo na odlov. Že? :-) Plánovanie lovu však mierne zmenilo aj budúcu trasu.

Príslušné súbory putovali do GPS-ky a už len čakať na vhodnú príležitosť. Tá sa dostavila dnes. Dáša ma mala odviezť do Divák, kde pôvodná trasa začínala. Zmeny v plánovaní však spôsobili, že som vystúpil pár kilometrov pred dedinou. Na parkovisku som opustil vykúrené auto, nasadil blatníky na nohy a vyrazil.

Lovíme
Mrazivý vietor ostrý ako žiletka ma fackoval do tváre. Prvá zastávka bola Opusteny lom na Holem vrchu (GC2D310). Snažil som sa dodržať odporúčaný waypoint, aj keď som vedel, že krížom cez pole sa dá. Mrzlo, blato nehrozilo a zdalo sa, že tam je aj tak len tráva. "Ten lov dnes teda pekne začína!" prebleslo mi hlavou, keď som na mieste našiel len kus hrubej haluze jasne upravenej ako úkryt. Samotnú krabicu som ale našiel. O kus ďalej voľne pohodenú. Obsah bol v poriadku. Po zalogovaní som zistil, že krabica do skrýše moc nepasuje. Okolie som aspon upravil tak, aby maskovanie plnilo svoju funkciu.

Krížom cez pole som prekročil pôvodnú trasu a pustil sa do lesa pre Povesti z kraje Mrstiku #12 - Zradny Havel (GC31WVY). Pomerne riedky les signál nejako príliš neovplyvňoval a tak dohľadanie krabice nebol až taký problém. Mierny snehový poprašok cestu spríjemňoval a ja som si užíval krásny čistý vzduch. Pri ukladaní krabice späť som si nepríjemne zlomil necht, ktorý som sa snažil vyspraviť zubami. Okusávať si nechty neviem a zatrhol som do živého. Táto udalosť ma mierne vspružila a padlo pár hrubých slov. Takýto prst ma sprevádzal už po celý deň a zachytával sa kde mohol.

Ďalší smer ma priviedol na PR Roviny (GC31X1C). V blízkosti je akési jazierko či väčšia kaluž, ktoré musím dodávateľovi máp pripomenúť. Dodatočným obchvatom som sa dostal ku keši. Klasický lesný úkryt vydal krabicu raz-dva. Na odchode som si ešte prehliadol neďalekú infotabuľu venovanú tejto prírodnej rezervácii.

Nasledujúca mrštíkovka Povesti z kraje Mrstiku #11 - Noc filipojakubska (GC31GHM) ma celkom pobavila. Veľmi vydarený, zľahka primrznutý, úkryt som odhalil citlivým kopnutím. Áno, aj nakopnúť sa dá citlivo :-). Smallka je čistá a suchá, takže v pohode.

Nahromadené štyri krabice som mal za sebou. Konečne som sa zase mohol napojiť na pôvodnú stopu. Tá ma doviedla do blízkosti ďalšej mrštíkovky Povesti z kraje Mrstiku #5 - Bezhlavy jezdec (GC2N536). Signál už nebol jednoznačný, preto som prekutal viacero možností. Bola nakoniec na mieste, ktoré som z cestičky videl ako prvé. To je u mňa celkom bežná vec.

Návrat na cestu ma sprevádzal zaujímavým pocitom. V snehu čerstvé stopy asi 20-kilového psa. Chýbali ale akékoľvek ľudské stopy. Boli tam ešte jedny. Od vysokej zveri. Asi by som sa tomu psovi nechcel teraz dívať do očí. Šípka ma potom stále posúvala krížom cez pole. Chtiac-nechtiac som vykročil. Bola tam akási ozimina už vyrastená. Našľapoval som opatrne. Rastlinkám to ale bolo jedno. Spali. Elegantné maskovanie U Nikitenka (GC378E9) a primrznutá krabica mi nezabránili si zapísať ďalší pekný bod a vymeniť drevené mince. Bol čas obeda. Vyštveral som sa do neďalekého poľovníckeho posedu. Prefukovalo tam ako na majáku. Z lepeňáku mi vypadlo zamrznuté maslo so salámom a cinklo o drevenú lavičku. Výdatný obed som zalial panákom. Čakala ma jedna zaujímavá zastávka...

DSC04400HSPORE 77 - Kostel Boleradice (GC37F23) nebol problém nájsť. Sám mam krabičku rovnako ukrytú. Čo ale bolo pod ňou ma upútalo viac, než samotná cache. Model hradiska z betónu, či nejakého kameňa. [foto a video sem] Keď som sa pokochal dosýtosti, vyštartoval som ďalej.

Čo ma čakalo na ďalšej dnešnej lomovke Opuštený lom (GC37ZEJ), ma nenapadlo ani vo sne. Označenie terénu nebolo až také hrozné, aké som si z neho urobil sám. Keďže som zvolil nesprávnu cestičku k cieľu, dostal som sa na hodne strmý zráz. To by pri vhodnej obuvi nebol až taký problém. Postup zhoršovala miestami ílovitá zemina šmykľavá ako sopel. Pri pohľade na šípku som si hovoril, že toto owner nemôže myslieť vážne. Nemyslel. Ďalej sa už nedalo a GPSr mi ukazovala ešte 15 m po skalách a íle do strmého kopca. Začal som uvažovať o návrate na východzí bod. Keď som sa tam takmer doplazil a skrvavenými rukami od tŕňov kontroloval smer, mal som niečo cez 20 m do cieľa. Roklina síce nebola príliš hlboká, ale pár modrín v prípade chybného kroku by po tele bolo. Odlov prebehol už bez komplikácií. Na začiatku dneška som si hovoril, že mrzne a blatový nebudem. Ach, aký to bol omyl!

Pri návrate som dumal, že tŕnistými kríkmi späť už nepôjdem. Obídem to. Ale kade. Podarilo sa mi mierne zakufrovať na miesto, z ktorého sa dalo zmiznúť len tade, odkiaľ som prišiel. Objavil som kukuričné pole. Keďže takáto rozloha sa neobrába motykami, ale traktorom, musela tu byť niekde pohodlná prístupová cesta. Objavil som, použil som.

Posledná zastávka dnešného výletu Helencino udoli (GC4JRKR) bola nadohľad. V ceste mi však stálo rozbahnené pole a riečka Haraska. Rozhodnutie bolo jasné - obísť Boleradický rybník napájaný tou riečkou. Cestou po brehu ma čakal ešte jeden adrenalín. Tri kone bez dozoru v chabej ohrádke začali blbnúť. Zbadali ma asi z 30 metrov. Všetci štyria sme stuhli a navzájom sa hypnotizovali. Ak by sa rozbehli proti mne, únik by som mal na strmý breh zvažujúci sa k polozamrznutej hladine rybníka. Nebola to ideálna cesta, ale rozhodne jediná. Napadlo ma teda, že sa s nimi porozprávam. Zabralo to a koníky zmäkli. Ukázali mi zadky a o chvíľu aj ja im.

Šľapanie po asfaltke moc nevyhľadávam, ale tá ma priviedla k poslednej dnešnej keši. Popri ceste boli v snehu vidieť stopy prebiehajúcej zveri cez vozovku. Nikde som si nevšimol tabuľu upozorňujúcu vodičov. Ďalší zaujímavý úkryt utajoval filmovku. Potom už len cesta do Divák a do najbližšej krčmy, kde mám chuť na horúcu polievku.

Idem domov
Preveril som si najbližší autobus. Mal som 90 minút času. Vrátil som sa do krčmy, kde som sa dozvedel, že na jedlo nemajú ani len nezdravé zemiakové lupienky. Voľba padla na moju ďalšiu chuť, ktorú som si naplánoval už na začiatku výletu - čaj a dva rumíky. Pri nich som rozmrzol ja aj lepeňák. Dojedol som ho a zalogoval dnešný deň do mobilu. Ostrým nožom odrezal zlomený necht. Na odchode som slušne pozdravil. Odzdravila mi celá krčma :-).

Nádherný deň som mal za sebou. Približne pätnásť kilometrov mi poskytlo ideálny tréning obohatený o fajn zážitky. Lesom ma sprevádzali skupinky srniek - pohľad na nezaplatenie.

Trasa
Putovanie s divakmi at EveryTrail

EveryTrail - Find hiking trails in California and beyond
---