2011-09-07

Průvodce Brnem

WIG logo Zmysel WIG cartridge Průvodce Brnem mi nejako nedošiel. Je to síce poučné putovanie po meste pre turistov, čo sú tu po prvýkrát, ale neprinesie im žiadne spestrenie púte.

Keší na jednotlivých zastávkach je dostatok, aby ste sa dozvedeli čo-to z histórie lokalít. Mám pocit, že cartridge vznikla spôsobom "vyskúšam si, či som zvládol Wherigo builder, veď som ho študoval celých 10 minút". Súhlasím, je nutný aj tréning, ale jeho výsledky snáď nie je nutné zverejňovať. Cartridge naviac nekončí žiadnou skrýšou, čo jej použitie do značnej miery limituje u kačerov, čo chcú uloviť bod.

Putovanie
Dnes som sa povzniesol nad túto skutočnosť a cartridge naládoval do GPS-ky. No, tak úplne som sa nepovzniesol, pretože som si tam pridal ešte nejaké neodlovené keše-rychlovky, čo mám po ceste. Rozhodnutie otestovať túto cartridge padlo aj z toho dôvodu, že od času jej uverejnenia 21.5.2011 si ju stiahlo 65 užívateľov, ale zatiaľ nikto nedostal chuť ju aj spustiť. Alebo dopadli tak, ako ja v závere.

mapa

Šalinou (miestny výraz pre električku) som sa odviezol čo najbližšie k miestu štartu pri vile Tugendhat. Po prečítaní stručnej histórie som si to vyšlápol k parku Lužánky. Cache Schodova (GC17HDN) bola po ceste. Súčasne so mnou na miesto dorazila 7-členná skupina v zložení 6 dievčat vo veku tak do 20 rokov a jeden týpek okolo 30-tky so stopkami na krku a zápisníkom formátu A4 v ruke. Naplánovali si tu tréning behu do schodov a zo schodov. Osobné veci si zložili asi meter od skrýše. Smola!

Chvíľu som pozoroval, či ich to neprestane baviť. Neprestalo. Našiel som teda dostatok drzosti a trénera som sa narovinu opýtal dokedy tu budú takto behať. Zaujímal ho dôvod mojej zvedavosti. Bol som k nemu úprimný. Vyzeral celkom rozumný a že asi môže tušiť o čo mi ide. Asi som ho zaujal a preto zaburácal svoju otázku intenzitou asi ako to urobila babka v Rýchlych šípoch, keď sa jej v Stínadlách, kde potrebovali byť hodne nenápadní, opýtali ako sa dostanú ku kostolu svätého Jakuba. Ozvena z blízkych domov mi otázku ešte trikrát zopakovala: "A co to je tá GEOKEŠ?" "Ahá, pán je primitív," pomyslel som si a plodný rozhovor sa snažil čo najskôr ukončiť. Tréner sa potom ešte hlboko zamyslel, niečo zakričal na svoje zverenkyne a mne ráznym trénerským hlasom oznámil, že tam budú ešte asi štvrť hodinu. Poďakoval som sa a trielil do Lužánok.

Park som prepochodoval svižným tempom a riadil sa inštrukciami tejto cartridge - odviesť sa električkou na Moravské námestie. To bola snáď jediná úloha celej hry, či skôr odporúčanie. Použil som však inú nástupnú zastávku. Hra ma nevrátila na tú správnu. Z Moraváku ma delilo už len pár sto metrov od ďalších dvoch zastávok - kostola svätého Jakuba a Námestia Svobody. Tu som text v GPS-ke čítal už len zo zvedavosti, či ma tam nečaká nejaká úloha. Nič také. Preto som pokračoval na Zelný trh, nazývaný Zelňák alebo Rynk, presne podľa inštrukcií - po Masarykovej ulici. Trasa mohla viesť aj iným smerom, kde by ste videli ďalšiu peknú históriu Brna. Ale neviedla. Keď som dorazil k fontáne Parnas, dominante Zelňáku, počasie sa rozhodlo, že si trochu poprší. Spolu s nejakými ichtylmi som počkal pod strieškou a všetky svoje veci som si neustále skenoval, či sú naozaj všetky.

Po daždi a podľa inštrukcií ma ešte čakalo vyštverať sa na Petrov ku katedrále svätého Petra a Pavla, bez ktorej by Brno nebolo Brnom. Odtiaľ z mierneho kopčeka som sa zanoril do blízkych uličiek a smeroval na finálnu štáciu - hrad Špilberk. Ďalšia dominanta, ktorá zohrala v histórii nezastupiteľnú úlohu. Z čias obliehania švédskymi vojskami počas tridsaťročnej vojny v prvej polovici 17. storočia si český národ odniesol prezývku "Švédi". To asi preto, že im miestni pekne prešli cez rozum a ubránili sa mnohonásobnej presile.

Trochu ma zarazilo, že autor cartridge sa nevenoval inej hostorickej pamiatke medzi Petrovom a Špilasom - Denisovým sadom. Majú tiež svoju zaujímavú históriu a pri pochode na hrad ich nemožno minúť.

Tesne pred cieľom si baterky zažiadali o výmenu za čerstvé. Vyhovel som im a po pár metroch sa mi na displeji objavila história hradu. Na jej konci bolo už len tlačítko "KONEC". Márne som niekde hľadal odomykací kľúč ku cartridgi. Hru som teda ukončil a výsledky nechal uložiť. Ako bonus k celému putovaniu som si doprial earthcache STUDNA NA ŠPILBERKU (BP #7) / SPILBERK WELL (GC230H2). Na nádvorí bol fantastický kľud a hlavne nikto. Nafotiť potrebné veci do logu, krátky oddych a už som frčal na najbližšiu električku domov. Tam ma ale čakalo nemilé prekvapenie - uložené výsledky z výletu po historických pamiatkach Brna neboli ukončené a teda ani akceptované na stránkach Wherigo. No, čo sa dá robiť, nerobil som si nejaké veľké nádeje s touto avantúrou. A tak aj dopadla.

Štatistika
V listingu ku cartridgi sa píše, že je nutné si vydeliť 2 až 3 hodiny na hru. Môj .gpx súbor mi prezradil celkom príjemnú novinu: celkový pochod 57 minút aj s čakaním na električku, 5-minútovým čakaním pod strechou a výmenou bateriek a 3,7 km od štatu do cieľa. Čo však považujem za najväčší prínos tejto konkrétnej hry je, že som sa príjemne pretiahol po sedavej práci v zamestnaní.
---

2011-08-27

Adamovské vŕšky

Asi neexistuje lepší manuál na výuku práce s novým GPS prijímačom, ako prax rovno v prírode. Jednak som nemal splnenú misiu z minulého týždňa a jednak návod na obsluhu na stránkach výrobcu je síce obsažný, ale nedostatočný. Jemné detaily a nuansy sa z neho nedozviete.

Na dnes som si naplánoval dočistenie niektorých keší v okolí Adamova. Túto lokalitu mám rád. Terén je náročný a súčasne krásny - hory s pekným stúpaním, lenivá rieka Svitava, množstvo prameňov a studničiek, burácajúce vlaky. Odkedy boli miestne fabriky vytunelované, je tu aj čistý vzduch. Kraj si ma získal aj tým, že tu na každom kroku čapujú Grenu - výborný chmelový nápoj bez alkoholu. Lepší, než Kofola. No a v lete, keď máte sliny husté ako chemoprénové lepidlo, znamená krígel s týmto nápojom záchranu života. Cena 17 až 19 korún za takúto službu je viac než príjemná.

ADAMOV
Zaparkoval som neďaleko krčmičiek a grilov. Miesto nič moc, ale bolo blízko štartovacieho bodu, kde som mal v pláne nastúpiť túru. Nevýrazný chodníček mierne stúpal, žihľavovité rastliny dávali jasne najavo k akému druhu patria. Po chvíli ma už pálili obe ruky. Chodník bol stále viac zanedbaný až nakoniec bolo nutné prekonať niekoľko spílených a voľne ležiacich stromov. Po pár sto metroch sa nenápadne rozplynul do lúčneho porastu. Bolo už aj tak nutné odbočiť sa SV do strmého kopca. Slnkom zaliate pasáže sa striedali s príjemným tieňom. To boli miesta oddychu.

Adamov mapa Adamov profil

Prekonal som asi 70-metrový výškový rozdiel na približne 150 metroch. Na vrchole mi tričko osušil príjemný vetrík. Pozvolnou hrebeňovkou som sa vyšvihol ešte o takých 40 výškových metrov. Popritom som si odlovil Lesnícky Slavín (GC1B7QJ). Je to mysterka, takže umiestnenie na priloženej mapke budete hľadať zbytočne.

Po bohatom oddychu som sa pustil naspäť. GPS ma ale upozornila, že v blízkosti mám naplánovanú inú cache. Ááá sakra, skoro som zabudol! Nebol som ďaleko, otočka na päte, krátke sedlo a o chvíľu som sa ocitol na ďalšom blízkom vrchole vo výške necelých 400 mnm na JZ od Výškůvky, ktorá sedí na 472 mnm. Odtiaľ to bola už hotová diaľnica. Tak rovný chodník z vrcholu priamo až k zelenej TZT (turisticky značenej trase) si veru nepamätám. Ten sa však v závere môjmu cieľu úplne otočil chrbtom. Nájsť cestu k Žalmanovmu prameňu (GC1ZPBF) už nebol problém. Akurát som si ju skomplikoval pochodom po lesnej cestičke a nie pohodlne po cyklotrase.
Osa na Grene
Rýchly odlov a to som sa už začal zaujímať o doplnenie tekutín. Vlastné som mal, ale niečo natočené by bodlo viac. Za zákrutou na mňa svojou výveskou zamával Šenk u Hradu. Cool! Majú čapovanú Grenu. Osy na mňa začali podnikať výpravu. Nedali pokoj, tak som im slzu perlivého nápoja odlial na stôl pod slnečníkom. Potom už dali pokoj, mrchy otravné. 

Po nutnom osviežení rýchly presun k autu. Cestou som ešte nostalgicky zaspomínal na stratenú GPS-ku v týchto miestach. Po mojom hľadaní už nebolo ani stopy. Príroda má úžasnú regeneračnú schopnosť. Premiestnil som sa na parkovisko neďaleko kostola sv. Barbory. Tu som si odlovil jednoduchú mikrovku Světelský oltář (GC24HMJ). Nakukol som do kostola. Úžasný kľud a ticho. Počuli by ste špendlík spadnúť na zem. Boli tam len dve ženy, čo sa pripravovali na výklad väčšej skupine dôchodcov zo Zlína. Jedna z nich sa mi ponúkla podať výklad. S vďakou som odmietol aj keď interiér bol vskutku hodný dozvedieť sa viac.

Čakal ma výstup k ďalšej keši - Skala u 7 dubu (GC1XXQK). Najprv kus po chodníku, ktorý sa hadil ako anakonda a intenzívne pridával výškové metre na mojej GPS-ke. Vnoril som sa do lesa s príjemným chládkom. Keď sa šípka stočila na J už natoľko, že som skalu videl, bolo mi jasné, že ma čaká pekné stúpanie.

Už z diaľky bolo počuť niekoľko ľudí, ktorí obchádzali skalu zo všetkých prístupných strán. Keď som vyfučal hore, zistil som, že sa jedná o kačerov na čele s Agaven. Signál bol fakt mizerný, preto som sa vybavil kvalitným hintom a išiel naisto. Krabka tam bola. Zakričal som na kolegov, aby sa zalogovali predo mnou. Lenže nešlo o krabičku z geocachingu, ale z nejakej inej hry. Bola plná gombíkov a odkaz, že si na batoh môžeme jeden prišiť. Keďže na túru bežne krajčírsku výbavu nenosím, neprišil som si nič. Tá naša skrýša ležala asi 3 metre ďalej a bola dobre viditelná. Zalogovali sme sa a rozišli. Cestou dole som sa stavil na ďalšie doplnenie stratených tekutín a popýtal na najkratšiu cestu do Vranova. Tam ma čakala ďalšia séria skrýš.

VRANOV
Auto som zaparkoval na otočke pri lese, kde vyúsťovala žltá TZT. Pustil som sa ľahkým klesaním na V priamo ku keši Studánka Zdrávas Maria (GC2YWB2). Bolo 16:00, keď sa pri logovaní zrazu neuveriteľne ochladilo a vietor rozčechrával koruny vysokých stromov tak, že vydávali zvláštny zvuk. Ako keď na ne padá dážď. Ale bolo úplne sucho. Obával som sa, že táto náhla zmena upraví môj dnešný plán. Neupravila. Zmena prišla až neskôr. Od studničky som sa pustil priamo na J k Vítečkovmu prameňu (GC2YWB6). Hľadanie v hlbokom lese nebolo jednoduché aj vďaka srandovnému hintu.

Vranov mapa Vranov profil

Uvedomil som si, že v lese ubúda svetlo rýchlejšie. Musel som sa poponáhľať. Slnko presvitalo cez sem-tam roztrhané mraky, ale veľa svetla už nebolo. Po zalogovaní som sa rýchlo musel vyšvihnúť na žltú TZT, ktorá ma doviedla až k earthkeši Kolohnát (GC1XE19). Po rýchlom nafotení ma ešte čakala jedna úloha - nájsť kamenný patník s číslom 201. V lese so zlým signálom celkom zaujímavá záležitosť. Už bolo celkom šero aj vďaka zatiahnutej oblohe. Naviac mi došli baterky v GPS-ke. Rýchla výmena a ďalšie hľadanie. Signál sa so mnou pohrával ako to robí rozbúrené more s malou rybárskou loďou. Plus-mínus 20 m nebolo nič zvláštne. Nakoniec sa podarilo. Zapísal som, čo som musel a svižným tempom som sa vrátil na žltú TZT.

Čakala ma posledná zastávka - Kříž Kolohnát (GC2G4TV). Mapa bola nekompromisná, žltá cesta sa od cieľa úplne odkláňala. Na návrat k Sudánke Zdrávas Maria a odtiaľ doporučenou trasou nebol čas. Nedá sa nič robiť, hlboký zárez nejako prekonám. Postup "rovno za šípkou" praktizujem často aj za cenu veľkej námahy. Energetických zásob mám dosť. Tu som sa však prepočítal. Zo žltej som odbočil rovno do náručia panenskej prírody. Nielenže sem predtým nevkročila ľudská noha, ale asi aj kamzík by ňou pohŕdol. Vratké kamene krásne porastené machom a teda šmykľavé, popadané suché konáre, diery v teréne zamaskované papradím a v diaľke počuť zurčiaci potok. Bol som na hranici prírodnej rezervácie Jelení skok, mohol som si to ešte dovoliť. Keď som dorazil na samé dno záseku, tu som sa zasekol. Prišlo prekvapenie, ktoré mi zmarilo ďalšie plány. Predo mnou za potokom sa hrdo vypínali strmé skaly. Kúsok som prešiel po brehu, či niekde neobjavím ako-tak schodnú trhlinu v skalách. Neobjavil. Keď som si pomyslel, že výškový rozdiel asi 50 m na vzdialenosť zhruba 100 m mám teraz prekonať znova, proti gravitácii, nebolo mi do smiechu. Rozhodnúť som sa musel rýchlo.

Na žltú som sa dostal po peknej chvíli. Teraz už len rýchlo k autu. Je už hodne šero, zima a fúka čerstvý vietor. Dážď je na spadnutie. Trekingové palice ma svižne poháňalil dopredu. Kříž Kolohnát zostal nepokorený.

V aute som si ešte naplánoval dve oddychovky po ceste do Brna - Lichtenštejnský památník (GC2YWAY) a Nejsevernější bod Brna (GC1QB64). To už boli maliny a ako príjemná bodka za dnešným dňom. Dážď a búrka sa rozhrmeli, keď som za sebou zabuchol dvere bytu. To bolo teda o fúz.

Štatistika
Na záver si dovolím malú štatistiku výkonu:
Prejdená vzdialenosť: 14,6 km.
Celkové stúpanie: 807 m.
Celkové klesanie: 795 m.
---

2011-08-26

Moja výbava 4

Aby som zadosťučinil celej výbave, ktorú používam, musím spomenúť aj tú, čo som si kúpil nedávno.

Z batoľaťa lezúň
Nikdy som neuvažoval, že by som sa vešal niekde na špagát, aby som dosiahol na krabicu a zapísal si bod. Lenže, keď sa človek dostane len tak nezáväzne do skupiny ľudí, čo tomu holdujú, nechá sa zlákať. To sa stalo aj mne.

Po prvýkrát som si vyskúšal lezenie v divadle. Geokolega tam má prístup a umožnil nám potrénovať. Vďaka mu za to. Spustil som sa z lóže rovno do hľadiska ako Zorro pomstiteľ. V sedáku a na špagáte.

Postupom času, ako som si osvojoval techniku, vo mne hlodal červík, že aj ja by som si mal zadovážiť výbavu vlastnú. A tak sa stalo. Ponuka lezeckých vecí je na trhu nepreberná a mohol som si vyberať. Kdesi som vyňúral akciu na sedák Ocùn s karabinou, kýblikom a magnéziovým vreckom. Cena bola priaznivá. Zobral som. K tomu pribudlo lano 10,5 - 11 mm. Je síce statické (nepéruje), ale dobre použitelné. A lanko na prusíky 7mm.

lana

Ďalej som dokúpil karabiny, osmu, smyce, nahadzovacie lanko.

karabiny

Ako posledný pribudol prak s rybárskym navijákom, silonom a olovkami. Priznám sa, že naučiť sa pracovať s navijákom bez udice je pekná drina.

A teraz už len trénovať a trénovať. Lebo chyby sa neodpúšťajú.
---

2011-08-25

Moja výbava 3

Oregon 450 Po nedávnej strate GPS prijímača som sa musel vážne zamyslieť nad ochranou tohto najdôležitejšieho prístroja pri pochode v ťažkom teréne.

Prečo
Moja eTrex Vista HCx sa rozhodla, že mi vyskočí z vrecka pripnutom na opasku. V strmom a rúcajúcom sa kamenitom teréne sa nepozorovane vykradla a hopsla na zem. Všimol som si to po pár metroch, ale aj to bolo už neskoro. Možno sa skotúľala kus dole a kamene ju bezpečne zasypali. Terén so sklonom tak 45° som prebrázdil trikrát. Snaha bola márna.

So zvláštnym pocitom som sa pobral domov ešte skôr, než som začal geocachingový deň. Akoby som tam pod zemou nechával niekoho, s kým som prežil kus života a nemôžem mu pomôcť. Litre potu, tisíce kilometrov, stovky úspechov i neúspechov, páliace slnko i páliaci mráz, voda, pády. Vydržala všetko bez jediného zaváhania. Celá dráma sa odohrala na N 49°18.540, E 016°38.821.

Hračka
Rozhodovať som sa nemohol dlho. Primárne som chcel zostať pri značke Garmin, ktorý sa stal prakticky štandardom. Dostal som tip na výbornú cenu na Oregon 450 s hromadou najnovších máp. Dobrá ponuka bola aj na model Oregon 550, ale ten je akurát obohatený o 3,5 Mpx fotoaparát. Táto vymoženosť je pre mňa zbytočná. Fotografie, ktoré odtiaľ vylezú je nutné aj tak geotagovať doma na počítači. Teda pokiaľ chceme mať obrázky geotagované skutočne dokonale. Takže mám o zábavu s novou hračkou postarané. Bolo nutné aj mierne zaktualizovať software v počítači. Po týchto úpravách už začína team strojov slúžiť človeku. Teda mne.
---

2011-06-23

Medzinárodný deň geocachingu

annieNa svete existuje mnoho všelijakých medzinarodných dní. Tento trend nemohol obísť ani geocaching. Preto sa Groundspeak na základe úspešného megaeventu nazvaného 2010 Lost & Found Celebration rozhodol organizovať každý rok podobnú akciu pod názvom Geocaching Block Party. Tohto roku sa bude konať, pre našinca trochu od ruky, v Seattli 20.8.2011. No a súčasne na tento deň sa organizátori rozhodli vyhlásiť prvý



MEDZINÁRODNÝ DEŇ GEOCACHINGU


Myslím, že sa jedná o pekný počin, ktorý si zaslúži dôstojne osláviť. Na zdravie!
---

2011-03-29

Drobnosti do batohu

Cache maintenanceV týždenníku noviniek od Groundspeaku z 23.3.2011 pribudla malá pripomienka ako vytvárať priateľské prostredie v geocachingu. Jedným zo spôsobov je pomoc ownerovi s opravou keše priamo na mieste. V čase, keď ste ju odlovili.

Blchy v batohu
Nájdete tu zopár nápadov čo si pribaliť do batohu. Samozrejme nie na úkor vašich potrebných vecí. Náhradná filmovka, zopár krátkych ceruziek alebo malý logbook nezaberú veľa miesta a ani na váhe príliš nepridajú. Zo skúsenosti viem, že najviac v prírode trpí vonkajší plastový obal krabice. Preto mám v ruksaku pribalené aj zopár čiernych mikroténových sáčky. Už sa stalo, že som ich minul všetky a márne som šmátral po ďalšom. Malé sáčky na logbook sa mi tam povaľujú tiež. K mojej dobrej výchove patrí aj zastrúhanie ceruzky. A prečo tu opisujem také banality? Lebo nie sú samozrejmé pre mnohých kešerov. Takúto pomoc ocenia hlavne tí, čo už majú založené vlastné keše a nemajú možnosť ich pravidelne kontrolovať.

Po mne potopa
Na mojej keši Líšeňský zlom (GC2N42P) sa v začiatkoch, než som vychytal muchy, objavila jedna veľmi nepríjemná závada. V dôsledku nesprávneho použitia priloženej pomôcky došlo k rozbitiu neodymových magnetov. Tie prerezali plastovú pásku a vytrhli sa spod nej. Zostali prilepené na konštrukcii. Jeden ale prejavil krabičke vernosť. Keby ju v takomto stave späť vrátil kešer bez spomínaných drobností, mohla krabka odpadnúť. Najskôr by skončila na zemi, kde by určite dostala nohy. Ďalší kešeri v nasledujúcich hodinách a možno dňoch by prišli o radosť z úlovku. Buďte si istí, že ani po vás, ani po tých ďalších žiadna potopa nepríde, ktorá by zmyla tú spúšť, čo prípadne po sebe zanecháte. Ešte musím prezradiť, že ten kto tú krabku takto na kolene opravil, mal u seba obojstrannú lepiacu pásku. Teda klobúk dole! Potvrdil tým, že šikovný geocacher opraví v teréne aj menšiu poruchu atómového reaktora. Asi ako MacGyver.

Newsletter ďalej pokračuje odporúčaním, aby sa lovci nebáli zalogovať Needs Maintenance. Je to upozornenie pre ownera, že sa s jeho kešou niečo deje. Súčasne sa do atribútov pridá ikonka bieleho kríža v červenom poli. Nie je to švajčiarsa zástava. Je to signál pre ostatných, čo si plánujú odlov tejto keše. Ikonku ale nezmažete editovaním vlastných atribútov, ktoré ste keši pridelili. Jediná cesta je pridať vlastný log označený ako Owner Maintenance.

Autor článku zakončuje svoju úvahu ešte dvoma tipmi pre ownerov: (1) umiestňujte len krabice, ktoré niečo vydržia - jednak poveternostné podmienky a jednak nešetrné zaobchádzanie kešerov, a (2) pravidelne kontrolujte svoje skrýše osobne a aj na stránke samotnej keše. Ja by som si ešte dovolil pridať ďalšie dva tipy: (3) ak vezmete krabku na opravu mimo jej umiestnenia, zapíšte to do logu aj s časom, kedy tam nebola. Je to férové voči tým, čo tam zrovna v tom čase hľadali. Ušetria si jeden DNF log a celkom iste sa vrátia. (4) Reagujte na elektronické logy priamo na stránke keše. Pocit, že skrýša nie je zanedbávaná až opustená pritiahne viac hľadačov.

Ilustračný obrázok je použitý priamo zo stránky blogu na geocaching.com.
---

2011-03-27

Nové staré mapy

Mapy mám rád. Či sú to mapy z novej edície ešte voňajúce tlačiarenskou čerňou alebo staručké, pri ktorých sa bojíte ich roztvoriť, aby sa nerozpadli. Na zažltnutom papieri. Keby tak mohli rozprávať koľko párov očí na ne pozeralo, koľkí sa pri nich pohádali, lebo každý inak chápal výrazy "vpravo" a "vľavo". Koľko prstov po nich jazdilo a ich majitelia si predstavovali svoje cesty do ďalekých a neznámych krajín. Neexistovali Google mapy, Google Earth, Bing, Yahoo, či iné, ktoré vás povodia kde si len zaumienite. Virtuálne sa prechádzate po uliciach, nakukujete ľuďom do okien. Preletíte nad severným pólom a hneď sa idete zohriať na Saharu.

Cestuj v čase
Na tieto výjavy si na starých mapách nesiahnete. Máte ich vo svojej predstavivosti. Vo svojej hlave. Nemusíte kvôli nim zapínať počítač, ani sa pripájať na internet. Nikto nesleduje váš pohyb po sieti. Celú ju máte ukrytú za čelom. Stačí si len siahnuť na starú mapu a operačný systém vám hneď naskočí.

Minulý týždeň sa mi v praconoej schránke objavil nenápadný e-mail. Obsahoval nadpis s niekoľkými predponami "Fwd:" a  nadšenie nejakej neznámej osoby, ktorá objavila krásu fotomáp. Na takýchto záberoch je vždy čo obzerať. Dajú sa objavovať nové zákutia blízkeho i vzdialeného okolia; zistíte, že toto je blízko tamtoho, sem sa dostanem aj odtiaľto alebo objavíte jazierko, ktoré z cesty nie je vidieť.

Aby som sa ale vrátil k nakusnutej téme. Klikol som teda na zaslaný link. S dôverou. Server nebol registrovaný ani v Číne, ani na ostrove Tuvalu. Primárnu doménu má v Česku. Tak šup a klik! Čím viac som si mapy prehliadal, tým viac mi sánka zostávala visieť. Ani nie tak nad grafikou, ako nad kvalitou informácií. Je tam zmapovaná (bohužiaľ len) Česká republika. Fotograficky. Nebolo by to nič zvláštne, keby tie fotky územia nepochádzali z rokov 1953 a neskorších. Sú samozrejme čiernobiele. Môžete si preklikávať medzi vtedajším stavom lokality a súčasným zobrazením s popiskami ulíc. No, poviem vám, musel som zatlačiť slzu nostalgie. Tak veľa vecí sa zmenilo! V tom čase som ešte nežil, ba nebol som ani v pláne, ale fotografie hovoria za všetko.

Napríklad taká vodná nádrž Nové Mlýny (info) na sever od Mikulova. Môžete vidieť, ako to tam vyzeralo pred zatopením územia. Sú tam vidieť časti obcí, ktoré mali pred sebou ešte 20 rokov života, než ich navždy zakryla voda. Mušov (na západ od Dolních Věstonic) zmizol úplne. Z vody zostal trčať len ostrovček s kostolom svätého Linharta. Aby som vám ušetril čas: geocache tam nezaložíte. Už som to zisťoval. Je tam hniezdisko chránených druhov vtákov.

Nove Mlyny 

Alebo okrajové časti Brna. Napríklad Líšeň. Tam, kde každý deň venčím psa sa preháňali voly zapriahnuté do pluhu. Začínali smrdieť traktory z neďalekého mladého závodu Zetor (info). Rozorávali brázdy a z políčiek roľníkov sa stávali veľké družstevné lány.

V týchto mapách nájdete aj informácie o kontaminácii životného prostredia.

Pozrite si teda staré fotomapy z dôb, ktoré si niektorí z vás pamätajú. Nahliadnite do histórie. Možno na nich nájdete aj svoj rodný dom, ktorý už nie je.

Iné mapy v novom kabáte
Server 1188 obohatil svoju mapovú službu o katastrálne mapy. Môžete si ich zobraziť vo vrstvách s fotomapou a vidieť reálnu situáciu s rozdelením parciel. Zdá sa mi, že zatiaľ táto služba neposkytuje komfort serveru Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Základné informácie tam však nájdete za asistencie príjemného grafického rozhrania.
---